LGS

LGS 2021 Çalışma Önerileri

Posted by Kadir Ceyhan

Liselere Geçiş Sınavı‘na (LGS) yaz aylarında hazırlanmaya başlamak isteyen öğrencilerin öncelikle eksikliklerine odaklanmalarını ve eksikliklerini tamamlamaya çalışırken aynı zamanda olabildiğince kitap okumalarını faydalı buluyorum.

LGS sınavında 4 katsayı ve 20 soru ile yer alan Türkçe bölümünde öğrencilerin paragraf sorularını anlayabilmeleri ve idrak kabiliyetlerini geliştirebilmeleri açısından kitap okumaları oldukça önemli. Bu hususta velilerin de öğrencilere örnek olabilmek ve kendilerini geliştirmek için de çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmaları gerekiyor.

Eğer evinizde “Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü” yoksa mutlaka bir tane edinmenizi öneriyorum. Her gün göz atıp rastgele seçtiğiniz atasözleri ve deyimleri anlamaya çalışmak hem algı kapasitenizi geliştirecek, hem LGS’da çıkacak deyimler ve atasözleri konu başlığındaki soruları çözmenize yardımcı olacak hem de gündelik hayatın etkileşiminde sizlere yardımcı olacaktır.

7. Sınıfın ilk döneminde gördüğünüz sözcükte anlam, cümlede anlam, parçada anlam konularından her yıl LGS’da Türkçe Kısmında 20 sorudan 5-10 arası soru çıkıyor. Her gün paragraf sorusu çözmeye Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı Roman Listesinden seçtiğiniz kitapları okumaya odaklanabilirsiniz.

7. Sınıf 1. Dönemde gördüğünüz “Cebirsel İfadeler” konusunda eksikleriniz varsa tamamlamanız yararınıza olacaktır. Geçen sene tuttuğunuz notlardan, konu anlatım kaynaklarından veya internetten video desteği alabilirsiniz. 8. Sınıfta cebirsel ifadeler konusu genişleyecek ve LGS Sınavında bu konudan her yıl Matematikte 20 Sorudan 3 soru çıkıyor.

7. Sınıfta Fen Bilgisi dersinde gördüğünüz Güneş Sistemi konusu 8. Sınıfta genişleyip “Mevsimler ve İklim” konusu olacak. Bu konudan da eksiklikleriniz varsa tamamlamalısınız.

8. Sınıf İnkılap Dersini anlamak istiyorsanız M. Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabını mutlaka okuyun.

Leave A Comment