Psikoloji, YKS

Üniversite ve Bölüm Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Posted by Kadir Ceyhan

28 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının ardından öğrenciler gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri mesleği seçme adına en önemli adımlardan birini atacak ve bu meslek dalından uzmanlaşmak için gerekli öğrenimi görecekleri üniversiteleri seçecekler.

Bir insanın bulunduğu yerde öğrendiği bir konudan verim alabilmesi için en önemli faktör o konuya ilgi duymasıdır. Bulunduğunuz üniversite ne kadar kaliteli eğitim verirse versin sizler eğer ilgi duymadığınız bir bölümü seçtiyseniz oradan alacağınız verim oldukça düşük olacaktır. O yüzden meslek hayatının en önemli basamaklarından birisi olan bölüm seçiminde önceliğinizi ilgi alanlarınıza vermelisiniz. Dediğimi daha iyi anlayabilmek için şöyle bir etrafınıza bakınmanız yeterli olacaktır sokaklarda gezinirken. Çoğu insan gerek maddi imkanlardan gerek farkında olmadan seçtiği belki de seçme fırsatı dahi verilmediği bir meslekte istemediği bir yönde evrilmenin verdiği mutsuzluğun yüz ifadesini sizlere sergileyecektir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar bazında seçeceğimiz bölümün ve bu bölüm üzerine alacağımız eğitimin mezun olduktan sonra getirisine de elbette dikkat etmeliyiz. Öyle günleri yaşıyoruz ki artık neredeyse bazı alanlarda öğrenim görmenin mezun olduktan sonra hiçbir maddi getirisi yok. Çünkü içinde bulunduğumuz toplumda buna yönelik bir talep yok. Benim görüşüm insanlığın ilkelliğini teknoloji ile birleştiren bölümlerin önümüzdeki çağda muazzam bir talep alacağı. Önümüzdeki yıllarda teknoloji ile bütünleşememiş bir insanın maddi getiri sağlayabileceğini düşünmüyorum. Bilişim, siber güvenlik, uzay üzerine bölümlerin tarlada çilek toplayan bir işçinin dahi bileceği bir hale geleceği için ve kısmen geldiği için bu alanlara hakim olmak diğer iş alanlarına da açılabilmek manasında sizlere kolaylık ve avantaj sağlayabilir. Fakat sadece maddi imkanlarının getireceği refah seviyesini veya itibari göz önüne alarak meslek seçimi yapmak da sizleri uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

Üniversite yıllarında insanlar çoğunlukla idealist olurlar. Üniversite bitip mezun olduklarında ise örgün eğitim adı altında aldıkları eğitimin dışında çok başka bir şekilde başkalaşım geçirip kültürel değişime uğramış bir iş ortamı ile karşılaşıp yaşadıkları afallama sürecini bu değişime uydurmak için çabalayıp dururlar ve bu çabalayış uzun vadede yıpranmanın getirdiği olumsuzluklar ile yansır. O klasik söz ” İşin teoriği ile pratiği çok farklı şeylerdir” kendini fazlasıyla gösterir. Seçimlerinizi bu başkalaşıma ayak uydurabileceğiniz bir meslek dalında yapmanız sizlerin faydasına olacaktır.

Üniversitelerde göreceğiniz örgün eğitim sizlere sadece görüntüyü gösterecektir. Fazlasını yapacak ne kabiliyetli bir eğitim anlayışı değildir. Bu yüzden hangi bölümü, üniversiteyi seçerseniz seçin bu görüntünün içine kendiniz gireceksiniz. Size kalemtıraş imalatını değil sadece kalemtıraşı gösteren örgün eğitimde kalemtıraşı araştırıp, kalemtıraş ustalarıyla görüşmek sizlere düşecek. Ne kadar araştırır, ne kadar işin içine girerseniz mezun olduğunuzda kendinizi gerçekleştirme olasılığınız fazlasıyla artacaktır.

Etrafınızdaki insanların, örneğin aile bireylerinizin, arkadaşlarınızın, akrabalarınızın dediklerini tamamıyla gözardı etmemek ile birlikte çok da kendinizi kaptırmamakta fayda var. Bu insanlar işin pratik kısmını istemedikleri yönde de olsa yaşadıkları için kendi çerçevelerinden faydalı olabileceğini sandıkları birtakım düşünceler fırlatabilirler sizlere. İşinizi yarayanları tutup diğerlerine dokunmayın yere düşsün.

Öğrenim göreceğiniz üniversitenin kendini geliştirmiş akademisyenler ile dolu kaliteli bir üniversite olmasının elbette faydası olacaktır fakat siz kendi değerlerinize göre bir bölüm seçmediğiniz ve işin içine girip kendinizi, yaşantınızı kuracağınız meslek dalı üzerine oturtamadıkça pek de mahiyeti kalmayacaktır.

Uzun lafın kısası hangi bölümü seçerseniz, hangi üniversitede nerede okursanız okuyun kendi içinizdekini keşfetme yolunda bir adım olacaktır. Burada mevzubahis sizlerin yaşayacağınız hayatta düşüncelerinizin ne kadarını gerçekleştirebileceğinizdir. Sınav sistemleri gelip geçicidir esas olan insanın kendisini keşfidir. Kendinizi keşfedebileceğiniz bir bölüm, bir meslek ve üniversite seçin.

Leave A Comment