İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anksiyete nedir? Anksiyete Krizlerinde ne yapılmalı?

Anksiyete, psikoloji biliminde en genel itibariyle kaygı bozukluğu olarak adlandırılır. Bu kaygılı ruh halinde olan birey bazen öyle bir his ile bürünür ki gündelik hayatını dahi yaşayamaz hale gelir. Bu yazıda Anksiyete krizlerinde neler yapılabileceği ve anksiyete kavramının özü hakkında düşüncelerimi bulabilirsiniz.

İçinde yaşadığımız çağda her insanın kaygılı olduğu anlar vardır. Kaygı yaşamın ayrılmaz bir parçası, bütünün yansımalarından bir histir. Kaygı dediğimde çoğunlukla insanın huzursuzlandığı, yerinde duramadığı, içinde bulunduğu anın farkına varamadığı ve kişinin iç dünyasında yarattığı düşünce evreninin o sallantılı hali gelir aklıma. Sonra şunları düşünürüm: Yaşam bizim algı çeperimiz ile kaplanmış bir deneyim havuzudur. Bu havuzda bazen boğulmaktan korktuğumuz telaşa kapıldığımız anlar elbette olacaktır fakat anksiyete halini deneyimleyen insanlar bunun farklı olduğunu söyleyeceklerdir.

Her birey özeldir yani nihayetinde her insanın yaşadığı kaygı hali daha doğrusu bu kaygı durumunu ortaya çıkaran nedenler dışarıdan aynı gibi gözükse de bireylerde yarattığı hisleri ve o hisleri tetikleme nedenleri farklıdır. Kaygı durumunu anlamak isteyen insan önce bu farklılığını ve bu farklılığın kaynağı olan özünü anlamaya çabalamalıdır. Nitekim huzur da kaygı da bizim elimizde olan düşünce safhalarıdır.

anksiyete
Anksiyete nedir?

Neden Anksiyete Krizi Geçiriyorum?

Bunun bireylerin kendi öznelliğinde bir çok farklı nedeni olabilir. Kimimiz kalabalık mekanlara girdiğimizde kaygılı durumlar yaşarken kimimiz evde otururken “hiçbir şey yokken dahi” (ki farkına varamadığımız mutlaka bir şeyler vardır) kaygı hissine kapılabilir. Bu hissi tetikleyen her bireyin iç dünyası, yaşadıklarına yükledikleri anlamlar ve o anda kaygı hissine neden olan görüngü ile olan bağışıklığıdır.

Anksiyete Krizlerini nasıl atlatırım?

Bunu size sormak lazım. Anksiyete krizlerini nasıl atlatırsınız? Kaygı deyince aklınızda ne canlanıyor? Kendinizi kriz anlarından birine ışınlasanız nasıl ifade ederseniz o andaki hisleri? Bu hislere neden olanlar sizce nelerdir? Bu hissin kaynağı nereden geliyor olabilir? Kendiniz ile konuşun. Unutmayın ki yaşam sizin üzerinizde canlanır ve akarak ışıldar. Amacım parıltılı cümleler kurarak geçici etkiler yaratmak değildir. Fakat şu da bir gerçektir ki sizler bu kaygıyı kendi içinizde, kaygının geldiği kaynağı kendi içinizde keşfetmek istemedikçe ne böyle bir yazı ne de bir psikolog sizlere bu hususta sağlıklı bir süreçte eşlik edebilir.

Anksiyete Krizlerinde ne yapılmalı?

İnanın bana bu hali yaşamış biri olarak anksiyete anlarında insanın mantıklı kararlar verip hareket edebilmesinin ne derece zor olduğunu anlayabiliyorum. İşte tam da bahsetmek istediğim şey bu anlayışımdan geliyor bana. Anksiyete halinde hissettiğiniz anda kaygı halinden önce nasılsanız öyle davranmaya devam edin.

Kendinizi kaygıya şartlamayın. Bedeniniz sizin vermek istediğiniz mantıklı kararların tersi yöne gitmek istiyorsa bırakın gitsin. Zihniniz ve bedeniniz bir bütün merak etmeyin dönüp dolaşıp yine aynı kürkçü dükkanı olan sizinle buluşacak. Kendinizi bu kaygı halinin içinde esirmiş gibi hissetmemeye çalışın. Olabilir, şuan bu şekilde kaygı duyuyor olabilirsiniz. O an kaygınızın nedenlerine pek girmemeye çalışın. Kriz hali dediğimiz evre geçtikten sonra bunu düşünecek çok vaktiniz olacak.

En önemli noktalardan birisi yaşamınızı bu kaygıya saplantılı hale getirmeyin lütfen. Bunun haricinde sizin için bu evrelerde çok faydalı olacak hobiler edinebilirsiniz kendinize. Yaşan tarzınızı çizebilirsiniz. Kendinizi yaratabilirsiniz. Bu hobi örneklerini ve rahatlama tekniklerini çoğu psikolog yazar. Fakat esas olan bu yazının da ana fikri olan şeyden sonra ancak kendi yaşam tarzınızı ve hobilerinizi edinebilirsiniz. “Kendinizi anlamaya çalışın, özünüze dönün.”

5 Yorum

  1. […] Anksiyete nedir? Anksiyete Krizlerinde ne yapılmalı?Kadir Ceyhan tarafındanAnksiyete, psikoloji biliminde en genel itibariyle kaygı bozukluğu olarak adlandırılır. Bu kaygılı ruh halinde olan birey bazen öyle bir his ile bürünür ki gündelik hayatını… Yorum yapın […]

  2. […] Anksiyete nedir? Anksiyete Krizlerinde ne yapılmalı?Kadir Ceyhan tarafındanAnksiyete, psikoloji biliminde en genel itibariyle kaygı bozukluğu olarak adlandırılır. Bu kaygılı ruh halinde olan birey bazen öyle bir his ile bürünür ki gündelik hayatını… 1 Yorum […]

  3. […] nazaran konuşma açısından geride kaldıklarını farkettiklerinde kaygılanır ve bu kaygı nedeniyle uykusuz geceler dahi geçirebilirler. Örneğin, 2 çocuk sahibi bir anne ilk çocuğunun […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir