İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk İstismarı nedir? Çocuk İstismarı ile Mücadele

Çocuk İstismarı Nedir? TÜİK verilerine göre 2014 yılında 74 bin 64 çocuk cinsel istismara uğradı. Bu ürkütücü rakamlar karşısında önlemler alınması gerekirken bu rakam 2016 yılında 83 binin üzerine çıktı. Bu yazıda çocuk istimarı nedir sorusunun cevabını ve çocuk istismarı ile mücadele için yapılması gerekenler hakkında düşüncelerimi okuyacaksınız.

Sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da çocuklar istismar ediliyor. Sadece Amerika’da Çocuk Koruma Hizmetlerine 3 milyonun üzerinde istismar bildirimi yapılmış. Evrensel anlamda çocuk istismarının tanımında şu ifadeler yer alıyor:

 • Çocuklar bakıma muhtaçtırlar. Çocukların bakımlarından sorumlu olan aile bireyleri, annesi, babası veya bakıcısı tarafından ciddi fiziksel veya duygusal hatta ölüme giden saldırılar.
 •  Çocuklara uygulanan fiziksel istismar, beraberinde psikolojik ve duygusal istismarı da doğurur. Aynı çocuk genellikle birden fazla çocuk istismarı türü ile karşılaşır. Dünya genelinde çocuk istismarı türleri genellikle şunları içerir:
 • Fiziksel istismar – Çocuğun bedenine her şekilde zarar verici eylemlerde bulunmak
 • Cinsel istismar – cinsel temas ve istismarı içerir.
 • Duygusal istismar – Gelişim bir bütündür. Çocuğa travma yaşatacak düzeyde sonuçlanan bir sürü olayla karşılaşılabilir. Bir çocuğun duygusal gelişimini veya kendine verdiği değeri etkileyen davranışlar duygusal istismara girer. Daha detaylı girmeyeceğim.
 • Madde bağımlılığı – Bir babanın evladının yanında sigara içmesi istismardır. Çocuğu uyuşturucu madde etkisinde bırakmak.
çocuk istismarı
Çocuk İstismarı nedir?

Çocuk istismarını sadece çocuk Dünya’ya geldikten sonraki süreç olarak düşünmeyin. Çocuğa anne karnında da istismarda bulunuluyor. Çocuk istismarı şu durumlarda meydana gelebilir:

 • Doğum öncesinde hamile bir annenin sigara veya uyuşturucu kullanması istismardır.
 • Hamileliğin belli bir evresinden sonra seksin dozunu artırmak veya hamile kadına fiziksel veya duygusal şiddet göstermek çocuk istismarıdır.

Genel olarak, çocuk istismarı, bir ebeveyn veya başka bir bakıcı ile ilişkili olarak tanımlanır ve tanıdıklar veya yabancılarla ilgili değildir.

Çocuklara ceza vermek İstismara girer mi?

Her ailenin kendine göre çocuk yetiştirme tarzı olabilir. İşin dozu artmadığı müddetçe bunlara müdahale edilemez. Örneğin, popoya şaplak atmak veya kürek çekmek gibi fiziksel ceza, disiplin çocuğa herhangi bir şekilde zarar vermediği (çürük dahil) olmadığı sürece çocuk istismarı olarak kabul edilmez. Ders çalışması için bir çocuğu televizyondan mahrum bırakmak veya kulağını hafif çekmek istismara evrensel düzeyde girmiyor.

Çocuk İstismarı ile Mücadele İçin Neler Yapabiliriz?

Öncelikle çocuğa üslubuyla bu durum hakkında bilgi vermemiz gerekiyor.

çocuk istismarı nedir?
Çocuk İstismarı nedir?
 • Çocuklara bedenleri hakkında bilgi verilmeli ve bedenine dokunulup dokunulmaması konusunda gerektiğinde hayır diyebilmelerini öğretin.
 • Çocuklara kendilerini güvende hissetmedikleri anlarda yapmaları gerekenleri anlatın.
 • İstismar vakaları genelde tanıdık kişiler veya akrabalar tarafından gerçekleşir. Çocuğunuz bir tanıdığınızı veya akrabanızı görmek istemiyor, geri kaçıyorsa durumu irdeleyin.
 • Çocuğa cinsellik hakkında bilgi vermekten kaçınmayın. “Seni leylekler getirdi demeyin” çünkü çocukları leylekler getirmiyor. Çocuğunuza yalan söylemeyin! Üslubuyla size nasıl anlatılmasını istiyorsanız o yaştayken empati yaparak anlatın.
 • Çocuğu olur olmadık her an öpüp kucağınıza almayın. Evet, anne veya babasınız çocuğunuzu çok seviyorsunuz fakat çocuğun isteğini burada gözardı ederseniz çocuk bu durumu normal karşılayacak ve başka zaman istenmeyen şeylerin gerçekleşme ihtimali doğacaktır. Hiç kimse bence her an öpülüp kucaktan kucağa gezmek istemez.
 • Çocuklara tanımadığı kişiler ile arasında mesafe koyması gerektiğini, tanımadığı insanların arabasına binmemesi gerektiğini ve evlerine gitmemesi gerektiğini anlatın.

Başvuru merkezleri:
• Alo 183: Sosyal Destek Hattı
• 155: Polis
• 156: Jandarma Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği
• En Yakın Kolluk Kuvveti

Daha detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı rehber kitapçığını mutlaka okuyun.

Yararlanılan Kaynaklar: APA Reference
Tracy, N. (2012, July 28). What Is Child Abuse? Child Abuse Definition, HealthyPlace. Retrieved on 2020, August 19 from https://www.healthyplace.com/abuse/child-abuse-information/what-is-child-abuse-child-abuse-definition

Psk Dnş. Kadir Ceyhan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir