İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PDR mezunu ne kadar maaş alır? PDR mezunları ne iş yaparlar?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu birisi olarak PDR nedir? PDR mezunları ne iş yapar? PDR mezunları maaşları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

1- Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir?

Psikolojik danışma, kendince ruhsal desteğe ihtiyacı olduğunu düşünen insanların yaşadığı bu destek arayış sürecine psikolojik manada psikolojik danışman tarafından eşlik edilmesine denir. Psikolojik danışman, kendisinden destek isteyen danışana, danışanların yaşadıkları ve sorun olarak algıladıkları durumların özüne inme aşamalarında eşlik eder.

Seanslar süresince bireyin terapiye başvurma sürecini olabildiğince başlangıç noktasından yakalayarak danışanın yakınmakta olduğu durumlarda göremediği veya farkında olamadığı hususlarda aydınlanmaya yol açmak esas gayedir. Danışanın ruh halini analiz ederek yargılamadan, yaşam kalitesini düşüren ve olumsuz etkileyen konuları ele alarak kişinin huzursuzluğunun kaynağına inerek onunla yüzleşmesi sonraki aşamaların ana gayesidir.

Rehberlik kısmı ise farklı bir boyuttur. Her ne kadar psikolojik danışma kısmında danışana olabildiğince rehberlik edilmeye çalışılsa da rehberlik anlam bakımında daha çok eğitim kısmına hitap eder. Örneğin, okullarda görev alan rehber öğretmenler işin rehberlik kısmına daha fazla odaklanarak öğrencinin eğitim sürecine rehberlik ederler.

2- PDR mezunları ne iş yaparlar?

Pdr mezunlarının çalışma alanı geniş olmasına karşın maalesef ülkemizde yeterince kaliteli bir mevzuat olmaması nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntılara belki başka bir yazımda değinirim fakat eğer bu alanda öğrenim görmeye kararlıysanız bu sıkıntıları araştırmadan kararınızı kesinleştirmenizi tavsiye etmem.

  • Pdr mezunlarının çoğunun mezun olduktan sonra atıldıkları ilk meslek öğretmenlik mesleğidir. PDR mezunları rehber öğretmen vasfıyla gerek devlet okullarında gerek özel okullara görev alabilirler. Şimdi çoğu yerde bahsedilmeyen detaylara gelecek olursak. KPSS gibi bir sorun çıkıyor karşımıza. Siz 4-5 yıl lisans öğrenimi gördükten sonra devlet okulunda rehber öğretmen olarak çalışmak istiyorsanız KPSS sınavına girmek zorunda kalacaksınız. Eğer devlet okulunda çalışmak istemiyorsanız da o zaman özel okullar ile cebelleşmek zorunda kalacaksınız. Ne demek istiyorum? Şunu demek istiyorum: Yeni mezun bir PDR mezunu olarak size çoğu meslek dalında olduğu gibi ilk senelerinde çok komik rakamlar teklif edecekler ki bu rakamlar ile sadece karnınızı doyurabileceksiniz. Hatta bazı okullar asgari ücretin dahi altında maaşlar teklif edecektir haberiniz olsun.
  • Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) çalışan PDR’ciler de mevcuttur. Yine bu merkezler de KPSS puanı ile alırlar. RAM’lar çoğunlukla özel ihtiyaçları olan çocuklar ile ilgilenirler. Örneğin, rehber öğretmenler öğrenme güçlüğü, zeka geriliği olan çocukları RAM’lara yönlendirirler.
  • Şimdi arkadaşlar normalde her şirkette bir PDR mezunu bulunması şarttır. Fakat biz bunun peşinden pek gitmediğimiz daha doğrusu gidemediğimiz için, işverenlerin de çoğunun durumu malum olduğu için bunu es geçiyorum.
  • Bunun dışında bakanlıklar Pedagog alımı yapıyor. Çok nadirleşti artık bu da. Yine de denenebilir. Buralarda da görev alabilirsiniz.
  • Eğer Psikolojik Danışma kısmına odaklanacağım ben, kendime Psikolojik Danışma Merkezi açacağım derseniz de yine zorlu bir yol sizi bekliyor olacaktır. Eee hayatta kolay bir şey yok. Bunun için Aile Danışmanlığı üzerine yüksek lisans yapıp aynı zamanda MEB onaylı Aile Danışmanlığı sertifikası almanız gerekiyor. Ya da Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmanız gerekiyor ki bunu psikologlar pek istemez. Lafa gelince ruh sağlığı esastır derler ama biz manavlık üzerine öğrenim görmüşüz de psikoloji üzerine master yapmak istiyormuşuz gibi davranırlar.
  • Erkekler için de eğer askerlikleri uzun dönem asteğmen olarak giderlerse PDR merkezinde subay olarak kalma imkanı mevcuttur. Bunu da pek önermem fakat kişinin kendi kararıdır.
pdr maasları
Pdr maaşları

3- PDR mezunu ne kadar maaş alır?

Bahsettiğim gibi yeni mezunsanız maaşı unutun. Özel okullarda pdr maaşları çok düşüktür. Size asgari ücretten fazlasını çoğu zaman vermezler ve çalışma saatleri en az 9 saat günleri de çoğunlukla Cumartesi-Pazarı içerir. Ha, derseniz ki 1-2 sene bu maaşa ve koşullara tamah ettikten sonra işler açılır mı? Orası size bağlı. Kendinizi geliştirmezseniz pek değişen bir şey olmaz. Tabi kendiniz geliştirmek de bir o kadar zor olacaktır arkadaşlar. Nitekim, sabah 9 akşam 7 çalışırken fiyatları 1000 liralardan başlayan psikoloji sertifika programlarını 2350 tl gibi asgari ücret ile almak pek mümkün olmayacaktır. Oturur 1 yıl KPSS sınavına hazırlanırım memur olurum derseniz. Puanlar 80’den başlıyor. Devlette de maaşlar bildiğim kadarıyla 4-5 arasında. Ek ders ücretleri hakkında araştırmanız gerekli.

4- PDR bölümü okunur mu?

Bu soru saçma bir soru fakat çok soruluyor. PDR bölümü çok değerli ve derin bir bölümdür. Bakmayın ülkemizdeki haline. Diğer çoğu alanda olduğu gibi kendinizi geliştirmeye bakın üniversite yıllarında. Tabi, fazlasıyla da paranız olsun. Yoksa da destek verecek bir aileniz. Aksi halde işler sarpa sarabilir. Sonra bu şekilde yazabilirsiniz 🙂

Bir yorum

  1. […] PDR Bölümü hakkındaKadir Ceyhan tarafındanPsikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu birisi olarak PDR nedir? PDR mezunları ne iş yapar? PDR mezunları maaşları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. 1- Psikolojik Danışmanlık… Yorum yapın […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir