İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Psikolog fiyatları neden pahalı?

Psikolog fiyatları neden pahalı? Bulunduğumuz çağda çoğu insan kötü dönemlerden geçebiliyor. Geçirdiğimiz bu kötü dönemlerde belki de aklımızın bir köşesinden sürekli geçen bir düşünce var. Bir uzmandan ruh sağlığım için psikolojik destek almam gerekiyor düşüncesi çoğu zaman kafamızın bir köşesinde yer ediniyor. Daha sonra psikolog fiyatlarını araştırdığımızda ise bu fikrimizden çoğu zaman vazgeçiyoruz. Çünkü psikolog fiyatları karşılayamayacağımız oranda seyrediyor.

Öncelikle böyle bir yazı yazmaya kalkıştığım için kendimi üzgün hissediyorum. Toplumun her şeyini, insanın temelini oluşturan bir konu olan ruh sağlığı alanında destek alma hususunun bu kadar pahalı olmasından çoğumuz gibi ben de muzdarip durumdayım.

1 – Seans Ücretleri 200 Liradan Başlıyor

Şuanda hangi ilde olursanız olun bir psikolojik destek almaya karar verdiyseniz destek alacağınız psikologun seans fiyatları en aşağı 200 liradan başlıyor. Ülkemizdeki insanların çoğunluğunun asgari ücret ile geçimini sağladığını düşündüğümüzde ise bu paranın ne kadar trajikomik bir miktar olduğunun farkında varıyoruz. Çünkü haftada bir seans yapacak olsanız bu size en aşağı 800 Lira gibi bir miktara mal olacak bu da maaşınızın 3/1 i gibi bir miktara denk geliyor.

2- Psikolog fiyatları neye göre belirleniyor?

Maalesef buna göre bir mevzuat yok. Tıpkı bir dondurmacının dondurmayı isterse 1000 liraya satabilmesi gibi psikologlar da ruh sağlığı hizmetini istedikleri fiyattan sunabiliyorlar. Evet, insan ruh sağlığı söz konusu da olsa ticari kaygılar yaşamın ana mekanizmasında her zamanki gibi yerini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde açıköğretimden açılması planlanan psikoloji alanındaki eğitime karşı gelen psikologların çoğu bu konuda konuşmaktan çekiniyor. Elbette, psikologların da ofis masrafları gibi giderleri vardır fakat çoğunlukla zor durumda olan danışanlara dahi anlayış gösterilmiyor. 1000 liradan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarına terapi hizmeti vermek ahlaksızlıktır.

3- Uygun fiyata psikolog bulunur mu?

Bu konuda deneyeceğiniz farklı yollar var. Genellikler yeni mezun psikoloji öğrencileri veya psikoloji alanında yüksek lisans yapan öğrenciler deneyim kazanmak için uygun fiyata hizmet verebilirler. Fakat ülkemizdeki örgün eğitimde işin pratik kısmının üzerine pek fazla gidilmediği dikkate alınınca durumu kritik olan bir insana yeni mezun bir psikoloji mezununun yardımcı olabileceği pek düşünülemez.

psikolog fiyatları
psikolog fiyatları

4- Psikiyatri ilaçlarına mahkum muyuz?

Görünen o ki Türkiye’de eğer ruh sağlığınızı pek sağlıklı görmüyorsanız çıkar en iyi yol devlet hastaneleri oluyor. Peki devlet hastanelerindeki psikologlardan destek alabilir miyiz? Öyle hemen atlamayın, eğer psikiyatrist uygun görürse 5-10 dk hastanede çalışan psikologlarla konuşup üstünkörü derdinizi anlatmaya çalışabilirsiniz. Keza onlar da zaten çıkarım yapıp teşhis koymak için can atıyor olacaklarından sizi doğru geldiğiniz yere psikiyatriste geri gönderir. Tıp üzerine öğrenim görmüş psikiyatrist de size bir antidepresan yazar. Doğru eve geri dönersiniz. Ne olduğunu anlamadan ilaçlara başlamış olursunuz.

5 – Antidepresan ilaçlar zararlı mı?

İlaçlar üzerine çok fazla yorum yapmak haddime değil. Size yazılan reçeteli ilaçların içeriğine bakarak araştırmalar yapabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalarda bazı ilaçların beyin işleyişi açısından ciddi zararlar doğurduğu ortada. Burada asıl olan mesele sizin derdinizin ilaçlar ile alakası olmadığı halde ilaç kullanmaya başlıyor olmanızdır. Neden ruh sağlığınızın kötü etkilendiği üzerine içinize sinen araştırmalar yapmadan, eğer çok ciddi boyutlarda bir rahatsızlığınız yoksa öncelikli olarak bir psikolog tan destek almalısınız diyeceğim fakat fiyatlar ortada. Çoğu alanda olduğu gibi insanın psikolojisi de bodoslama kaosun içerisinde cebelleşip duruyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir